user
Migrene Ne İyi Gelir?

Sıradaki içerik:

Migrene Ne İyi Gelir?

e
sv

Evde Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Kıvıcık saçlar, çoğu insan tarafından hem bir hediye hem de dert olarak kabul edilmektedir. Kıvıcık saç çok dolgun ve güzel olabilirken, sıklıkla kuru, şekil verilmesi güç ve asi olabilmektedir.

Kıvıcık saçlar, çoğu insan tarafından hem bir hediye hem de dert olarak kabul edilmektedir. Kıvıcık saç çok dolgun ve güzel olabilirken, sıklıkla kuru, şekil verilmesi güç ve asi olabilmektedir.

Kıvıcık saçların en büyük problemi, özellikle nemli havalarda istenmeyen kabarma durumudur. Ayrıca saçlar kırılıp, karışmaya yatkındır ve taramak daha da büyük sorunlara yol açabilir. Bu istenmeyen kabarmayı önlemenin, kıvırcık saçlara şekil vermenin en iyi yollarından birisi, saçlarınıza düzenli bakım yapmanızdır.

İşte kıvırcık saç bakımı için evde yapabileceğiniz doğal yöntemler;

Elma Sirkesi

Kıvırcık saçlarınızı hacimlendirmek, şekil vermek için uygulayabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri, elma sirkesidir. Sirkenin asidik yapısı, saçların doğal pH dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Bu da sonuç olarak saçlarınızın istenmeyen kabarmasını alacak ve sağlıklı bir parlaklık verecektir. Ayrıca sirke doğal bir saç temizleyici olarak görev yapıp, saçlarınızda birikmiş diğer kimyasalları temizler.

Eşit oranda elma sirkesi ile suyu karıştırın. (Örneğin 1 su bardağı elma sirkesi ile 1 su bardağı suyu karıştırın)
Saçlarınızı normal şampuanınızla yıkayın ve daha sonra bu karışımı saçlarınıza dökün.
Birkaç dakika bekleyin ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.
Bu yöntemi ayda bir veya iki kere uygulayın.

 

Kıvıcık saçlarınıza bakım yapan ve hacim kazandıran bir başka yöntem ise maden suyudur. Düşük pH değeri sayesinde saçlarınızı temizler, yumuşatıp, parlatır.

Eşit miktarda sade maden suyu ile sade suyu karıştırın.
Saçlarınızı şampuanlayıp, normal su ile durulayın.
Bu hazırladığınız suyu saçlarınıza dökün.
Kendi kendine kurumasını bekleyin.
Bu yöntemi haftada birkaç defa uygulayın.

Aloe Vera

Aloe vera kıvırcık sağlara parlaklık kazandıran, bakımını yapan maddelerdendir. Aloe vera saç kütikülünü yumuşatıp, doğal bir parlama ve nemlendirme sağlar. Ayrıca içerisinde yüksek miktarda su içerir ve 20 mineral, 12 vitamin, 18 aminoasit ve daha birçok besin maddesi içerir. Bunlarda saçlarınızın genel sağlığı için oldukça faydalıdır.

Aloe vera yapraklarını kesip içindeki jelini saçınıza ve saç diplerinize masaj yaparak sürün ve 15 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile saçlarınızı yıkayıp, şampuanlayın.

Alternatif olarak, 4 yemek kaşığı aloe vera jeli, 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı ve 3 yemek kaşığı sade yoğurdu karıştırın. Bu macunu saçlarınıza sürün. 30 dakika boyunca bekleyip ılık su ile yıkayın.Bu yöntemlerden herhangi birini haftada bir veya iki kere uygulayın.

Çemenotu Tohumu

Kıvıcık saçlar için mükemmel bir başka bir saç bakımı yöntemi ise çemenotu tohumudur. Lesitin adı verilen madde barındırması sayesinde nemin saçlarınıza tutunmasını ve bu sayede saçlarınızın daha esnek, dolgun ve daha kıvırcık olmasını sağlar. Bu sayede dışarıda yükselen nem seviyesi nedeniyle oluşan istenmeyen kabarmalar önlenir.

3-5 yemek kaşığı çemenotu tohumunu gece boyunca bir su içerisinde bırakın.
Sabahına bu tohumları alıp blendarda öğütün ve macun haline getirin.
Bu karışım içerisine üç yemek kaşığı sade yoğurt ve bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyip karıştırın.
Bu macun ile saç diplerinize ve saçlarınıza masaj yapın.
Bir saat boyunca bekledikten sonra, sıcak su ile iyice yıkayıp şampuanlayın.
Bu yöntemi haftada bir veya iki defa uygulayın.

Ebegümeci

Kıvırcık saçlara bakım yöntemlerinden bir başkası ise ebegümecidir. Bu ebegümeci çiçeğinin kaygan sıvısı, doğal bir bakım aracı görevi yapar. Ayrıca ebegümeci saç foliküllerini mühürleyerek, saç kırılmasını önler.

2-3 ebegümeci yaprağı ile 2 çiçeğin yaprağını ezip, bir miktar suya karıştırın. Ayrıca isterseniz kurutulmuş ebegümeci tozununa bu karışıma ekleyebilirsiniz.
Saçlarınızın tamamına sürün.
10-20 dakika bekledikten sonra, ılık su ile saçlarınızı yıkayın.
Bir sonraki gün saçlarınızı şampuanla yıkayın.
Haftada bir veya iki defa bu yöntemi uygulayın.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.