user
Orkide Bakımı Nasıl Olur?

Sıradaki içerik:

Orkide Bakımı Nasıl Olur?

e
sv

Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

Bakımı ve yetiştirmesi de çok kolay olan bu bitkiler evin havasını temizleyerek formaldehit, karbon monoksit gibi zararlı maddelerden arındırıyor.

1. Chrysanthemum – Kasımpatı / Krizantem

Anavatanı Uzakdoğu olan Kasımpatı, renk renk çiçekleriyle sonbaharı renklendiren nadir bitkilerden biri.

NASA’nın yaptığı araştırmalara göre, havayı temizleme etkisi de çok büyük. Evin içinde yetiştireceğiniz Kasımpatı, evinizin havasını temizlemeye yardımcı olacaktır.

Doğrudan güneş ışığı almayan, ılık bir ortamda kolaylıkla Kasımpatı yetiştirebilirsiniz.

 

2. Spider Plant – Kurdele Çiçeği

Yetiştirmesi en kolay olan çiçeklerden biri! İnce uzun, sivri yaprakları kolayca büyüyor ve arada sırada uzattığı uzun dallardan da minik yavrular veriyor.

Kurdele çiçeğini bol aydınlık bir yerde yetiştirebilirsiniz. Işık ne kadar kuvvetliyse, çiçeğiniz o kadar iyi gelişecek ve bol bol yavrulayacaktır.

 

3. Draceana

Neredeyse kırk farklı türü bulunan tropik bir bitki olan Draceana, evlerde en sık tercih edilen bitkilerden biridir. Yoğun ışığa gerek duymaz, evinizin havasındaki benzen, formaldehit gibi zararlı maddeleri temizlemeye yardımcı olur. Ancak yaprakları zehirli olduğundan, evde kedi ve köpek besliyorsanız bu sizin için uygun bir bitki olmayabilir…

 

4. Ficus – Benjamin

Küçük yapraklarıyla minik bir ağaç olan Benjaminler salon bitkilerinin vazgeçilmezlerinden… Ne kadar büyük bir saksıya koyarsanız, o kadar büyük bir ağaç olurlar. Yaz aylarında dışarda da yaşayabilen bu ağaçlar evinizin içindeyken evin havasını temizlemeye yardımcı oluyorlar.

 

5. Spathiphyllum – Yelken çiçeği

Zarif beyaz çiçekleriyle evde yetiştirmeye en uygun olan bitkilerden biri de Yelken çiçeğidir. Bakımı kolay, neredeyse yaz boyu çiçekli ve ferah bir ev için faydalı…

 

6. Nephrolepis – Aşk merdiveni

Bol su seven Aşk Merdiveni, aslında bir tür orman bitkisi. Evinizde doğrudan güneş almayan yerlerde bile yetiştirebileceğiniz bu bitki, aşırı sıcak ya da soğuktan korunduğu takdirde uzun yıllar salonunuzu süsleyebilir.

 

7. Sansevieria – Kılıç Çiçeği

Yine evlerde görmeye alışık olduğumuz türde bir bitki Kılıç Çiçeği. Peygamber Kılıcı olarak da biliniyor. Bakımı kolay,fazla ışık ve su istemiyor. Üstelik bir efsaneye göre, bu çiçekten yetiştirir ve boyunu bir metre kadar uzatırsanız ev sahibi oluyormuşsunuz! Bu doğru değilse bile, evinizin havasını temizlediği bir gerçek…

 

8. Bamboo Palm – Bambu Palmiyesi

İç mekana uygun, şık bir mini-ağaç. Fazla güneşe maruz bırakmadığınız sürece uzun yıllar yaşatabileceğiniz Bambu Palmiyeleri de evin havasını iyileştirmek için birebir.

 

9. Aloe Vera

Adını daha çok kozmetik ürünlerle duyduğumuz Aloe Vera, evde yetiştirmek için de çok uygun bir bitki. Sukkulent cinsinden olan Aloe Vera’yı yetiştirmek çok kolay. Havadaki formaldehitve karbon monoksitin zararlı etkilerini azaltıyor, üstelik yapraklardan elde edeceğiniz sıvının yara ve yanıklara çok iyi geldiği de kanıtlanmış.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.