user
Sağlıklı ve Mutlu Bir Evliliğin Sırları

Sıradaki içerik:

Sağlıklı ve Mutlu Bir Evliliğin Sırları

e
sv

Hafızanızı Güçlendirmenizi Sağlayacak 12 Öneri

Anılarınızı hatırlamakta zorlanmaya başladıysanız endişelenmeyin çünkü beynimiz nöronlar geliştirmeye ve yaş ilerledikçe hafızayı güçlendirmek için yeni bağlantılar kurmaya devam ediyor. Bu önerilerle hem hafızanızı güçlendirebilir hem de çoğumuzun korkulu rüyası Alzheimer’a karşı önlem alabilirsiniz.

Aktivitelerinizi Sosyal Medyada Paylaşın

Günümüzde pek de zor olmayan hatta gönüllü bir şekilde yerine getireceğimiz bir öneri bu. Sosyal medyanın etkileri üzerine yapılan bir çalışmada, anıları paylaşmanın hatırlamayı da kolaylaştırdığı görülüyor. Ayrıca yaşadıklarımızı gerek fotoğraflar gerekse yazılarla paylaşmak, diğer anıları da harekete geçiriyor.

Doğru Beslenin

Yağ ve kolesterol oranını sağlıklı seviyede tutacak şekilde beslenmek, hem kalp hastalıkları riskini azaltıyor hem de hafıza ve diğer bilişsel işlevlerin sağlıklı gelişmesini sağlıyor. Diğer yandan balık ve kuruyemiş gibi omega-3 bakımından zengin gıdalar hafızayı güçlendirici etkiye sahip.

Uykunuzu Alın

Indiana Üniversitesi Nörobilim Merkezi’nin uzmanlarına göre genç yaşlarda geceleri yetersiz ve düzensiz uyuyanlar, yaşlandıkça daha fazla hafıza kaybı yaşıyor. İdeal olan yedi-sekiz saat deliksiz bir uyku çekmek.

Yeterli Oranda Egzersiz Yapın

Fiziksel aktiviteler, beden ve beyin arasındaki koordinasyonu sağladığı gibi bilişsel işlevselliği destekleyip hafızanın da bu düzene ayak uydurmasını sağlıyor. İyi bir egzersiz vücudun dinlenmesini sağlayıp zihnin ertesi güne en zinde haliyle başlamasına yardımcı oluyor.

Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmayın

Televizyon izlerken mesajlaşmak, bilgisayarda bir şeyle uğraşırken telefonla da ilgilenmek gibi günlük hayatta sıkça yaptığımız bu “aynı anda birden çok şey yapma” halinden uzaklaşmak gerek. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, bu alışkanlık beyindeki karar verme ve hafıza da dahil olmak üzere tüm duygusal algılamalara yardımcı olan bölgesini olumsuz etkiliyor.

Yeni Beceriler Kazanın

Beynimizi rutin çalışmasından çıkarıp yeni bir şeyler öğrenmeye zorlamak, hafızayı güçlendirmek için müthiş bir egzersiz. Bunların da başında satranç, fotoğrafçılık, enstrüman çalmak gibi aktiviteler geliyor.

Stres Seviyenizi Kontrol Edin

Stresin zarar vermediği hiçbir alan neredeyse yok. Stres seviyesini sürekli yukarıda tutmak, hafızanın zayıflamasını hızlandırıyor. Yoga, meditasyon, doğada yürüyüş, hayvanlarla ilgilenme ve nefes terapisi gibi aktivitelerle stresli anları hayatınızdan uzaklaştırabilirsiniz.

El Yazısıyla Not Alın

Hafızayı güçlendirmek onu zorlamakla doğru orantılı. İşte bu noktada alışık olduğumuz fontlar dışında yazılan yazıları okumak hatta ezberlemeye çalışmak çok iyi bir egzersiz. Cognition’da yayınlanan bir araştırmada, 18-40 yaş arası deneklere 90 saniye süre verilip okudukları yazıyı ezberlemeleri istenmiş. Alışıldık fontlardaki yazıları okuyanların yüzde 73’ü ezberini hatırlarken, yaygın olmayan fontlardaki yazıları okuyanlarda bu oranın yüzde 86 olduğu görülmüş.

Yeşil Çay İçin

Yeşil çayın sağlık için çok faydalı olduğunu artık biliyoruz. Ancak bilim insanları son dönemde bu şifalı bitkinin hafıza üzerindeki etkilerini de merak edip 2014 yılında Basel Üniversitesi’nde bir araştırma yapmışlar. 12 gönüllü deneğe dört hafta boyunca yeşil çay özü vererek beyinlerinin görüntüsünü incelediklerinde, hafızayla kurulan bağlantının arttığını gözlemlemişler. Araştırma ekibinden Stefan Borgwardt, bunların henüz çok küçük ve kesin olmayan veriler olduğunu söylemeyi de ihmal etmiyor.

Sağ Elinizi Sıkın

Sağ eli sıkmak, beynin sol tarafını yani anıları kodlayan bölümünü harekete geçiriyor. 2013’te yapılan bir araştırma da bu bilgiyi destekliyor. Deneyde katılımcıların, 90 saniye boyunca sağ ve sol yumruklarını küçük bir top aracılığıyla sıkarak 36 kelime ezberlemeleri istenmiş. Deney sonunda sağ yumruğunu sıkanların diğerlerine oranla daha fazla kelime hatırladığı görülmüş.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.