user
Göz ve Göz Çevresi Estetiğinde Merak Edilenler

Sıradaki içerik:

Göz ve Göz Çevresi Estetiğinde Merak Edilenler

e
sv

Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?

Liposuction; 18 yaşını dolduran her bireyin yaptırabileceği yeni nesil bir estetik operasyondur. Liposuction kısaca vücudun belli bölgelerinde birikmiş, duruş bozukluğu yaratan ve istenmeyen yağ birikintilerinin alınması işlemidir. İşlem sırasında vücudun belli bölgelerine çok küçük kesiler açılarak yağlar kanüller aracılığıyla dışarıya çıkartılır. Toparlanma süreci kısa olan ve başarı oranı yüksek olduğu için popüler hale gelen bu cerrahi işlem, bölgesel zayıflama isteyenler için etkili bir çözümdür.

Liposuction Nedir? Nasıl Uygulanır?
Vücutta varlığından rahatsızlık duyulan bölgesel yağların alındığı liposuction, yağların yok edilmesi için oldukça etkili bir yöntemdir. Bu uygulama bir yağ alma işlemi olduğu için sadece yağlı dokunun olduğu kısımlara uygulanabilir. Yağ aldırma işlemi sırasında en fazla 8-9 litre yağ vücuttan alınabilir. Liposuction sırasında ortalama yarım santim delikler istenilen bölgeye açılır. Kanüller aracılığı ile vücuda girerek sıvı enjeksiyonu yapılır. Yağlar parçalandıktan sonra aspiratör aracılığıyla dışarıya çekilerek operasyon tamamlanır. Yağ alma işleminin süresi operasyon yapılacak bölgeye ve kişiye göre değişiklik gösterir. Cerrahi müdahale sonrası hastalar aynı gün evlerine dönebilirler.

Kimler Liposuction Yaptırabilir ve Uygulamanın Avantajları Nelerdir?
Vücuttaki bazı yağlar tüm çabalara rağmen yok olmayabilir. Bölgesel yağlanmalar vücudun simetrik dengesini bozabilir. Kolları tam olan bir kıyafetin bel kısmı dar gelebilir, bacakları vücuda oturan pantolonun kalça kısmı küçük gelebilir. Bu cerrahi işlem; genel anestezi almasında sakınca olmayan, diyet ve spora rağmen vücudunun belli bölgelerinde bulunan ve görüntü bozukluğuna neden olan yağlardan kurtulamayanların tercih etmesi gereken etkili bir çözüm yoludur. Öncelikle şu bilinmelidir ki; bu işlem bir zayıflama yöntemi değildir. Bu nedenle diyet ve spor yapmadan kolay yoldan yağlarını yok etmek isteyen kişiler operasyon yaptırmamalıdır. Liposuction yağlanan her bölgeye uygulanabilir. Her insan farklı bir vücut tipine sahip olduğu için yağlanma bölgeleri de değişiklik gösterir. Göğüs, bel, karın, basen, sırt, gıdı, kol ve bacaklar; en sık işlem uygulanan bölgelerdir. Özellikle doğum sonrası eritilemeyen yağlarda bu yöntem gayet etkilidir. Estetik ameliyatlarda olduğu gibi iz kalma riski olmadığı için bu işlem göğüs bölgesi gibi hassas alanlarda da rahatça uygulanabilir. Bu uygulama kadınlarda ve erkeklerde anatomik yapıya bağlı olarak farklı etkilere sebep olabilir. Örneğin; erkeklerin vücutlarındaki kas kütlesi, kadınlarınkine nazaran fazla olduğu için genelde vücutlarından daha az yağ alınır. Yağ aldırma işlemi erkeklerin bel ve meme bölgelerine rahatça uygulanabilir.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?
Cerrahi müdahale sonrası taburcu edilen hasta gündelik yaşama kısa sürede karışabilir. Ufak bölgelere yapılan müdahaleler sonrası genelde hastalar aynı gün evlerine dönebilirler. Eve dönen hasta ilk 1-2 gün ağır kaldırmak gibi yorucu aktivitelerden kaçınmalıdır. Operasyon sonrası ortalama 5 hafta korse kullanılması gerekir. Ameliyat sonrası şişliklerin ve ödemlerin olması normaldir. Ayrıca vücutta sarkmalar meydana gelebilir. Ancak tüm bu etkiler kısa süre sonra ortadan kalkar ve vücut gerçek konturuna 6 aydan itibaren ulaşır. Liposuction sonrası beslenmeye ve spora dikkat edilmelidir. Her ne kadar cerrahi işleme maruz kalan bölgenin tekrar yağlanma oranı düşse de kötü beslenme ve hareketsizlik yağların tekrar oluşmasına davetiye çıkarabilir. Vücut şeklini düzenleme ve istenilen görünüme ulaşma yöntemi olan liposuction; mutlaka alanında uzman, tecrübeli, yeterli ve modern ekipmana sahip doktorlar tarafından uygulanmalıdır.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.