user
Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske

Sıradaki içerik:

Kuru Ciltler İçin Doğal Nemlendirici Maske

e
sv

Süt Banyosunun Faydaları Nelerdir, Evde Süt Banyosu Yapımı

Süt banyosu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? makalemizde bu kraliçenin vazgeçemediği ve güzelliğinin de sırlarından olan sütle bal karışımından yapılan…

Nil’in kraliçesi Kleopatra’nın güzelliği dillere destandır. Süt banyosu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? makalemizde bu kraliçenin vazgeçemediği ve güzelliğinin de sırlarından olan sütle bal karışımından yapılan “kleopatra banyosu” olarak da bilinen banyodan bahsettik.

Sıcak bir banyo suyuna süt eklemek cilde çeşitli yararlar sağlar. Süt banyosuna bal veya esansiyel yağlar eklemek bu banyonun daha faydalı hale gelmesini sağlayabilir. Süt banyosuna girip banyodan sonra cildinizi iyice durulamamak sütün etkisini daha da artıracaktır.
Süt banyosu nasıl hazırlanır?

Küvetinizi suyla doldurun. Su çok sıcak ya da soğuk olmasın.

2 su bardağı süt ve yarım su bardağı balı iyice karıştırıp küvette suya ekleyin. Ayrıca birkaç damla uçucu yağ da ilave edebilirsiniz. Daha yumuşak bir cilt istiyorsanız daha fazla bal da kullanabilirsiniz.

Çok fazla su kullanmayın. Su miktarını kendi vücut ölçülerinize göre rahat edeceğiniz şekilde ayarlayın.

Hazırladığınız suda banyo yapın.

Kullandığınız süte ya da bala alerjiniz olmadığından emin olun.

Süt banyosunun cilde faydaları
Cildi yumuşatır

Sütteki yağ ve protein sayesinde süt banyosu cildinizi yumuşak ve esnek hale getirir. Süt aynı zamanda cilde peeling uygularak, ölü hücreleri giderir. Sütteki laktik asit cildi temizler, toksinlerden arındırır ve yumuşatır. Süt kuruluğu önleyerek cildi nemlendirir.
Ciltteki tahrişleri giderir

Birçok yetişkin ve çocukta egzama gibi cilt sorunları sıkça görülüyor. She Radiance dergisine göre süt banyosu egzama ve diğer cilt sorunlarına bağlı tahrişlerin bazılarını yatıştırır. Tıbbi bir durum için süt banyosunu denemeden önce doktorunuza mutlaka danışın.
Stresi giderir

Sudaki sütün yatıştırıcı hissi sizi genel olarak rahatlatır. Günün sonunda bir süt banyosu yapmak cildinize yarar sağlarken aynı zamanda günün stresini de atmanızı sağlar. Uçucu yağlar eklemeniz gevşemenize katkıda bulunur. Kişisel tercihinize göre lavanta, okaliptüs, papatya veya nane uçucu yağlarını deneyin. Işıkları karartarak, mumlar kullanarak rahatlatıcı bir ortam oluşturun.
Cildi güzelleştirir

Cildi hemen yumuşatmasının yanı sıra cildin görünümünde belirgin güzelleşme sağlar. Sütteki laktik asit ölü hücreleri uzaklaştırır, cildi pürüzsüz hale getirir ve hücre yenilenmesini teşvik edebilir. Süt banyoları, cildinizle yaşla ortaya çıkan doğal koyulaşmaları azaltabilir.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.