user
İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin

Sıradaki içerik:

İç Mekan Bitkileri ile Evinize Enerji Verin

e
sv

Yatak Odanızı Serin Tutmak İçin Öneriler

Yaz mevsimini çoğu insan sever. Aydınlık sabahlar, ılık öğleden sonraları, ince ve hafif giysilerle geçen yaz akşamları… Sevmediğimiz tek şey ise boğucu bir yatak odası. Sıcak bir yaz gününün sonunda serin bir odada uykuya dalmak Haziran- Eylül ayları arasında neredeyse imkansız. Elbette klimalı bir evde yaşamıyorsanız… Peki yaz mevsiminin uyku rutinimiz üzerindeki etkisini nasıl tersine çevirebiliriz?

Bu isteğinizin gerçekleşmesi için ısıyı yenmeye yardımcı olacak stratejilerden yardım alabilirsiniz. Yaz tüm hızıyla devam ederken, kavurucu sıcaklardan etkilenmeden uyuyabilmek için aşağıdaki ipuçlarından yararlanın.

Nevresim takımınızı değiştirin

Bu konuda yapmanız gereken ilk değişiklik nevresim takımınız. Vücudunuzu her gece bir yığın yünlü çarşafın ya da sıcacık bir yorganın altına sokarsanız uyuyamamanız son derece olası. Bu yüzden kendinize pamuklu, keten veya saten bir nevresim takımı edinmenin tam sırası. Bu tür kumaşlar nefes alabilir, bu nedenle gece boyunca vücudunuzun daha serin kalmasına yardımcı olur.
Ev bitkilerinden yardım alın

Bitkileriniz sadece dekorasyonu güzelleştirmek için değil, aynı zamanda bir odayı terleme süreciyle soğutma konusunda da etkili. Bitkilerin oda sıcaklığını 10 dereceye kadar azaltabileceğini öne süren araştırmalar var. Bu yüzden siz de yatak odanız için çeşitli ev bitkileri edinerek daha serin kalmasını sağlayabilirsiniz.
Daha kalın perdeler kullanın

Beyaz perdeyi genellikle severiz ancak konu yatak odanızı serin tutmak olduğunda opak renklerden yanayız. Daha koyu renkli perdeleri tercih ettiğinizde, aynı zamanda ışık ve ısıyı da engelleyerek serin bir sığınak yaratırsınız.

Ampullerinizi değiştirin

Bildiğiniz gibi LED ampuller oldukça verimli, bu nedenle daha az enerjiyi ısıya dönüştürürler. Bu basit bir ısıyı yenme stratejisi olsa da ampullerinizi sadece daha az ısı verenle değil, aynı zamanda çevre için daha iyi olanlarla değiştirmenizi sağlar. Ayrıca her ay faturanızı düşürür.
Soğutma sistemlerine yatırım yapın

Bir klima ünitesinin veya fanın yatak odanızı serin tutmak konusunda etkili olduğunu zaten biliyorsunuz. Neyse ki bu konuda sayısız seçeneğiniz var. Eğer klimadan daha uygun bir çözüm arıyorsanız yatak odanız gibi daha küçük alanları soğutmanızı sağlayacak soğutucu sistemleri tercih edebilirsiniz.
Soğutucu yastık ve yatak pedleri kullanın

Soğutucu yastık diye bir şey olduğunu biliyor muydunuz? Gece boyunca ısıyla savaşan bir teknolojiyle üretilmiş, benzer etki için sıklıkla içerisinde serinletici jel bulunduran soğutucu yastık ve yatak pedleri var. Bunlar sayesinde geceleri sıcaklığı dengeleyen bir yatakta dinlendirici bir uyku uyuyabilirsiniz.

Odanızda halı bulundurun

Evet yanlış duymadınız. Zemine halı eklemek, evinize ısı yalıtımı sağlamanın genellikle gözden kaçan ancak kolay bir yolu. Bu sayede oda sıcaklığının belirgin şekilde düşmesine yardımcı olabilirsiniz.
Beyaz aksesuarlar kullanın

Dışarısı 30 dereceyken siyah giymemeniz gerektiği gibi, yaz aylarında yatak odanızı da koyu renk aksesuarlarla süslemekten kaçınmalısınız. Karanlık nesneler, daha açık renklere kıyasla daha fazla ısı emer. Bu nedenle özellikle yatağınızın üzerinde ve çevresinde açık renkli aksesuarlar kullanmak, gün boyunca çok ısınmamasını sağlayabilir.
Bir tavan vantilatörü taktırın

Yatak odanızı serin tutmak için klima kullanmaktan yana değilseniz sadece tavan vantilatörü kullanabilirsiniz. Tavan vantilatörlerinin yarattığı rüzgar soğutma etkisi, geceleri daha rahat uyumanıza yardımcı olur. Yazın esinti etkisi yaratmak için ise vantilatörü saat yönünün tersinde çalıştırın.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.