user
12 Temmuz Salı 2022 günlük burç yorumları

Sıradaki içerik:

12 Temmuz Salı 2022 günlük burç yorumları

e
sv

Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesi nedir?

Adet, kadın üreme sisteminin her ay kendisini olası bir hamilelik durumuna karşı hazırlama durumudur. Sağlıklı her kadın, ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar ortalama 28 günde bir adet olmaktadır. 28 günde bir görülen adetin daha uzun sürelerle gecikmesi ya da görülmemesi durumuna adet gecikmesi denilmektedir. Pek çok etkenden dolayı adet gecikmeleri yaşanabilmektedir. Adet gecikmesi, mevsimsel ya da psikolojik sebeplerle olabileceği gibi başka sağlık sorunlarının da habercisi olabilmektedir. .
Adet gecikmesi belirtileri nelerdir?

Kadınların yüzde 80 kadarı regl yani adet öncesi akne, hassas göğüsler, karın şişkinliği, yorgunluk, sinirlilik ve ruh hali değişiklikleri yaşadığını belirtmektedir. Bunlar, kadınların yüzde 20 ila 30’unda normal yaşamını engelleyecek düzeyde olabilmektedir, bu durum regl öncesi sendrom olarak nitelendirilir. Yüzde 3- 8’inde ise belirtiler daha şiddetlidir. Adet kanamasının başlamasıyla birlikte ise baş ağrısı, akne, şişkinlik, alt karın ağrısı, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, iştah artışı, göğüs ağrısı ve ishal gibi bulgular da görülebilir.

Regl kanamasının ilk günü, son regl döneminin başlangıcı olan tarihtir. Bir adet döneminin ilk günü ile bir sonraki adet döneminin ilk günü arasındaki süre genç kızlarda 21 ila 45 gün ve yetişkinlerde 21 ila 31 gündür. 45 günden fazla olan gecikmeler araştırılmalıdır. Adet gecikmesi olduğu süreçlerde de yorgunluk, ruh hali değişiklikleri, alt karın ağrıları, bel ağrısı, şişkinlik, baş ağrısı, akne oluşumu gibi belirtiler görülebilmektedir.
Adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Bir adet döngüsünü etkileyen 4 önemli organ bulunmaktadır. Bunlar beyinde hipotalamus, hipofiz bölgeleri ile yumurtalık ve rahimdir Tüm bu 4 organın uyum içinde olması; kadınların ortalama 28 günde bir adet görmelerini sağlar. Ancak adetin 7 günden fazla ve sık sık gecikmesi bir sorun olduğu anlamına gelir.

Kadınlarda adet gecikmesi nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
Gebelik

Cinsel aktif bir kadında adet gecikmesi meydana geldiğinde ilk akla gelen durum gebeliktir. Korunma olmadan aktif cinsel hayatı olan kadınlarda gebeliğe bağlı adet gecikmesi yaşanabilmektedir.
Emzirme

Emziren kadınlar, bu süreçte adet görmeyebilir. Ayrıca emzirme döneminde adet düzensizlikleri de yaşanabilir. Emzirme süreci sona erdikten sonra adet döngüsü gebelik öncesi dönem gibi olmaya devam eder.
İlaçlar

Bazı doğum kontrol yöntemleri ( hormonlu spiral implant iğne) ve bazı antipsikotik ilaçlar da kadınların adet gecikmesine neden olabilmektedir.
Tiroit sorunları

Hipotiroidi veya hipertiroid gibi problemleri olan kadınların vücudunda hormonal değişiklikler olabilir. Bu sorunu yaşayan kadınlarda da adet gecikmesi meydana gelmektedir.
Polikistik over sendromu

Üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrin hastalıklardan olan Polikistik over sendromu, (POS) adet gecikmelerine ve adet düzensizliklerine sebep olabilmektedir. Yumurtalıklarda oluşan küçük ve iyi huylu kistlerle kendini gösteren hastalık, kadınlarda adet düzensizliği ile birlikte tüylenme, kilo alma ve sivilcelenmeye de neden olmaktadır.. 13 ila 19 yaşlarında kıllanma artışı ve akne problemi ile kendini belli eder. Bu durumu, adet gecikmeleri takip eder.
Kronik hastalıklar

Diyabet veya çölyak gibi hastalıklar hormonlardaki dengenin değişimine neden olurken, kilo düzensizlikleri de yaşatır. Bu durum adet gecikmesinin de yolunu açabilir.
Menopoz

Üreme çağının sona ermesiyle kadınlarda menopoz dönemi başlar. Menopozda adet kanaması tamamen kesilse de menopoz sürecinin başında adetler düzensizleşip, kanamalar gecikebilmektedir.
Kilo

Kilo kaybedilmesi veya kilo alınması hormonal dengeyi değiştirdiğinden adet gecikmesine de yol açar.
Stres

Bazen tek başına stres bile vücudun dengesini etkileyebilir. Gebelik dışında adet gecikmesi nedenleri arasında stres de sayılabilir. Yoğun stres altındaki kadınlarda hormon salınımları düzensizleşirse, adet gecikmesi de meydana gelebilir. Yaşanan psikolojik travmalar, ağır olaylar dengeyi bozarak adet gecikmesine sebep olabilmektedir.

Genç kızlarda adet gecikmesi daha sık görülmektedir. İlk regl dönemi, “menarş” olarak adlandırılır. Ortalama menarş yaşı 12-15’tir. Bu yaşlarda adet gecikmesi ve adet düzensizlikleri sık görülebilmektedir. Adet görmeye başlayan bir genç kızın 3 kez arka arkaya adet görmemesi, adetinin bu şekilde gecikmesi, birkaç kez adet görüp sonrasında en az altı ay adet görmemesi araştırılmalıdır. Bazılarında kızlık zarının kapalı oluşu, doğumsal olarak vajen yokluğu, çeşitli kronik hastalıklar adet gecikmesi nedenleri arasında görülebilir. Genç kızlarda düzensiz adet kanamalarının sebeplerinden biri de yumurtlama bozukluklarıdır. Bunun yanında tiroid sorunları, prolaktin hormonunun yüksek oluşu, böbrek hastalıkları, ani kilo kaybı, kan hastalıkları, aşırı kilo kaybı da bazı düzensizliklere sebep olur.
Adet gecikmesi nasıl teşhis edilir?

Adet gecikmesi takvim yöntemiyle teşhis edilebilir. Kadınlar ergenlik döneminden menopoz dönemine kadar mutlaka takvim üzerinden adet dönemlerini takip etmelidir. Ortalama 28 günde bir adet görülürken bu süre 21 ile 35 gün arasında da değişebilir. Senede 3 kereden fazla 28 günde birden daha fazla, 35 günden daha fazla, 21 günden daha az şekilde adet görülürse adet gecikmesi durumu bulunmaktadır. Bu durumda bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekmektedir. Doktora başvurulduğunda da öncelikle hastanın hikayesi alınır. Burada kadınların bir takvim üzerinde regl oldukları tarihleri işaretlemeleri kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yardımcı olacaktır. Akabinde doktor, ultrason muayenesi gerçekleştirir. Ayrıca kadının genel sağlık durumunun öğrenilebilmesi için ek tetkikler istemektedir. Çeşitli kan, hormon tetkikleri, radyolojik görüntüleme tetkikleri yapılabilir. Bu tetkiklerle birlikte teşhis konulabilmektedir. Sorun belirlendiğinde tedavi aşamasına geçilebilir.
Adet gecikmesi nasıl tedavi edilir?

Teşhise göre tedavi uygulanmaktadır. Eğer gecikme nedeni gebelikse, gebenin ilk kan tetkikleri istenir ve doğuma kadar bu tetkikler devam eder. Her ay rutin kontrol gerekmektedir. Eğer polikistik over, tiroid ya da çeşitli kronik hastalıklar ortaya çıkarsa ilaç düzenlemeleri yapılır. Tiroid, diyabet gibi bir sorun varsa endokrin hastalıkları uzmanı, dahiliye uzmanından da konsültasyon istenir. Çölyak gibi bir durum söz konusuysa gastroenteroloji uzmanlarından konsültasyon alınır. Eğer polikistik over sendromuna bağlı bir adet gecikmesi varsa tedavide kilo kontrolü sağlanmalıdır. Burada diyetisyenden yardım alınabilir. Polikistik over sendromunda insülin direnci de görülebildiğinden endokrin uzmanından bir destek alınmalıdır. Ayrıca kadın doğum bölümünden de çeşitli ilaç tedavileri verilmektedir. Tıbbi tedavi ve kilo kaybı sonucunda adet düzeni önemli oranda düzelmekte, yumurtlama probleminin ortadan kalkmasıyla sorun çözülebilir. Eğer bu hasta gebe kalmak istiyorsa, tedaviye rağmen gecikme devam ediyorsa yumurtlamayı uyaran ilaçlar ve hormon iğneleri uygulanabilir. Bu takipler sonucu gelişen yumurtalardan normal ilişki önerilerek veya aşılama yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışılır. 3-4 kez yapılan takip ve aşılama ile gebelik elde edilememiş ise tüp bebek yöntemine geçilmesi önerilir. Polikistik over sendromu bulunan kadınların doktorlarını düzenli olarak ziyaret etmeleri, rutin kontrollerini de aksatmamaları gerekmektedir. Polikistik over sendromunda rahim kanseri riski de artabileceğinden rutin muayeneler, tedaviler çok önemlidir. Menopoza bağlı bir adet gecikmesi varsa yine kadın hastalıkları ve doğum uzmanından yardım alınmalıdır. Menopoz süreci takip edilmesi gereken bir süreçtir. Çeşitli ilaçlarla menopoz dönemine uyum sağlanmaktadır. Bunun yanında genel olarak tedavi şekilleri kişinin sağlık durumuna göre değişmektedir.
Doğumdan sonra adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Doğum yapan ve emzirme sürecinde olan anneler daha geç adet görmektedir. Emzirme devam ettikçe adet gecikmeye devam edebilir. Annenin bebeğini emzirme sürecinde salgıladığı hormonlar adet kanamasını engelleme özelliğindedir. Anne sütünün üretimi için salgılanan prolaktin üreme hormonlarının baskılanmasına neden olur, böylece yumurtlama işlemi gerçekleşmez. Yumurta üretimi olmazsa da adet döngüsü gecikir. Doğum sonrası adet kanamasının başlaması zaman alabilir. Adet kanaması başladığında da düzensiz olabilir. Ortalama doğumdan sonra 12 ay içinde hormon dengesi sağlanınca adet kanamaları da düzenli olur.
Genç kızlarda adet gecikmesi neden olur?

Genç kızların ne zaman adet göreceği merak edilmektedir. Adet görme kızlarda, ergenliğin başlamasından sonra ortaya çıkar ve bu dönem menarş olarak adlandırılır. Ortalama menarş yaşı 12 ila 15’tir. Bazen gecikmeler olabilir. Pek çok kişi 12 yaşında adet gecikmesi nedenleri, 13 yaşında adet gecikmesi nedenleri, 16 yaşında adet gecikmesi nedenleri konusunda meraktadır. Genç kızlarda adet gecikmesi ve düzensizliği olabilmektedir. Bu olağan bir süreçtir. Adet dönemi bir kere başladıysa östrojen ve progesteron hormonlarının da salınmaya başlamış olduğu söylenebilir. Bu hormonların düzenli ve dengeli salınması için biraz zaman gerekebilir. Genç kızlarda bu düzensizlik, gecikme durumları 1-2 sene sürebilir. Genç kızların ilk adet gününden sonra bu tarihi ve kanamanın ne kadar sürdüğünü kaydetmesi önemlidir. Gecikme olduysa stres yapmadan bir uzmana başvurmak yapılacak en doğru şey olacaktır. Doktora gitmek adet gecikmesi çözümleri arasında ilk yapılması gereken şeydir.
Bitkisel yöntemlerle adet gecikmesi düzelir mi?

Bitkisel yöntemlerin geçerliliği bulunmamaktadır.
Cinsel ilişkiden sonra adet gecikmesi nedenleri nelerdir?

Adet gecikmesi nedenleri arasında en sık görülen durum gebeliktir. Adet gecikmesinde mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Adet gecikmesi ne zaman tehlikeli?

Regl periyodunda yılda 2-3 seferden fazla gecikme olursa mutlaka doktora gidilmelidir. Adet gecikmesi fiziksel, ruhsal, hormonal pek çok sorunun habercisi olabilir.
Stres adet gecikmesi yapar mı?

Stres faktörü regl düzenini bozabilmektedir. Kadınlarda strese bağlı olarak normal adet düzeninin değişikliğe uğraması, çok sık rastlanan bir durum. Öyle ki, adetin gecikmesi, sık olması ve yoğun kanama gibi sıkıntıların ortaya çıkması kaçınılmaz hale gelebilir. Stres; hastalıklara, iş hayatına, sınavlara, yakınların kaybına bağlı olabilir.
Adet gecikmesi kendiliğinden düzelir mi?

Adet gecikmesi zaman kaybedilmeden doktora başvurulması gereken bir durumdur. Sebebi ne olursa olsun evli veya bekar her kadının böyle bir durumda doktoruna gitmesi gerekmektedir. Adet gecikmesine müdahale edilmediğinde sebep eğer polip, miyom, tümör ya da kronik hastalıklarsa daha olumsuz sonuçlar doğabilir. Adet gecikmesinde arkadaş tavsiyesiyle ilaç ya da bitkisel yöntemler tercih edilmemelidir.
Düşük kilo adet gecikmesi yapar mı?

Anoreksiya nevroza veya bulimia gibi yeme bozukluğu olan kadınlarda adet gecikmesi yaşanabilir. Vücut Kitle İndeksi’nin olması gereken aralıktan düşük bir aralıkta olmak vücudun dengesini bozarak yumurtlamayı da durdurabilir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı ile beslenme uzmanı eşliğinde yeme bozukluğu açısından tedavi olmak döngüyü normale çevirebilir. Ayrıca ağır egzersiz yapan kadınlarda da adet gecikmesi yaşanabilmektedir.
Çölyak adet gecikmesi sebebi mi?

Çölyak hastalığı ince bağırsakta hasara sebep olabildiğinden, vücut temel besinleri ememeyebilir. Bu da adet gecikmesine neden olabilir.
Adet gecikmesi ve beyaz akıntı normal mi?

Adet gecikmesi ve akıntılar pek çok sorunun habercisi olabileceğinden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına en kısa sürede başvurulmalıdır.
Adet gecikmesi kaç gün olur?

Düzenli döngülerde minimum 7 gün veya daha fazla gecikme adet gecikmesi olarak adlandırılabilir.
2 ay adet gecikmesi normal midir?

Adet gecikmesi vücutta bir şeylerin doğru yürümediğini göstermektedir. Bu nedenle 2 ay adet gecikmesi normal bir durum değildir.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.