user
Makyaj Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar!

Sıradaki içerik:

Makyaj Konusunda Doğru Bilinen Yanlışlar!

e
sv

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Ağda, vücutta istenmeyen tüylerin yok edilmesi için kullanılan yapışkan özellikteki bir kişisel bakım ürünüdür. İstenmeyen tüylere karşı etkili bir çözüm olup tüyleri kökünden almaya yardımcı olur. Ağda sonrasında yaklaşık 3-4 hafta pürüzsüz bir görünüm elde edebilirsiniz. Ancak ağda sürecinde bazen ciltte kızarıklık ve hassasiyet gibi durumlar görülebilir. Eğer ağda cildinizi tahriş ettiyse ağda sonrası kızarıklık yöntemlerini araştırarak cildinizi rahatlatacak ipuçlarını öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda ağda sonrası kızarıklık için yapabileceğiniz bazı uygulamaları bulabilirsiniz.

Ağdadan Sonra Yapılmaması Gerekenler Nelerdir?

Ağda işleminden sonra yapılan bazı yanlış uygulamalar ciltte tahrişe ve bununla birlikte

kızarıklığa neden olabilir. Ağda sonrasında yapılmaması gerekenler aşağıdaki gibidir:

Özellikle koltuk altı bölgesine yapılan ağda işlemi sonrasında en az bir gün boyunca vücut parfümü, deodorant gibi kozmetik ürünlerin kullanımına ara vermek ve bu konuda dikkatli olmak gerekir.
Ağdadan sonra aşırı sıcak suyla banyo yapmaktan kaçınmalıdır. Sauna, buhar banyosu gibi yüksek su sıcaklığı olan aktivitelerden de uzak durulmalıdır. Çünkü buhar, açık olan kil köklerinin daha fazla gerilmesine ve kurumasına yol açabilir.
Özellikle yaz mevsiminde yapılan ağda işlemi sonrasında denize, havuza girmek ve güneşlenmek için en az 1 gün beklemek gerekir. Ayrıca işlemden bir gün sonra güneş koruyucu sürmeden güneşlenmemeye de dikkat etmelisiniz.
Ter, tuzlu içeriği nedeniyle ağda yapılan bölgeyi tahriş eder. Ağda ile tüylerinizi aldıktan bir süre sonra terlemenize neden olacak hareketler yapmamaya özen gösterebilirsiniz.

Ağda sonrasında çok dar kıyafetler ve hava almayan kumaşlardan yapılmış giysiler giymemeli, bunun yerine bol ve rahat kalıplı kıyafetler tercih etmelisiniz.

Eğer bacakta kaşıntı gibi şikayetleriniz varsa içeriğimizi okuyarak konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ağda Sonrası Kızarıklıklar Nasıl Geçer?

Kızarıklık, cildin ve cilt damarlarının bir etkiye karşılık göstermiş olduğu reaksiyon olarak bilinir. Ağda gibi cilde uygulanan sıcak ve baskılayıcı işlemler cildin tahriş olmasına ardından da kızarmasına neden olabilir. Bu durum cilt tipine ve rengine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin ağda sonrasında yaşanan kızarıklık özellikle hassas cilt yapısına sahip, beyaz tenli kişilerde daha net görülür.

Ancak ağdanın gereğinden fazla sıcak uygulanması nedeniyle ciltte yanma benzeri bir durum oluşmadıysa ve tüylerin alınmasından kaynaklı bir kızarıklık oluştuysa bu kısa sürede geçecek bir durumdur.

Ağda sonrası kızarıklığın oluşmaması için kullanılan ağdanın kalitesi ve bu ağdanın türü önemlidir. Ağda sonrası kızarıklık için cildinizi nemlendirebilir, ağda sonrası için uygun olacak bakım yağları kullanabilirsiniz.

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Yapılır?

Özellikle hassas ciltlerde tahriş ve kızarıklık gibi sorunlara neden olan ağda işlemi sonrasında cildi rahatlatmak için bazı bakım uygulamalarına başvurabilir ve bunları birkaç gün boyunca devam ettirebilirsiniz. Ağda sonrasında yapabileceğiniz uygulamalar ise şu şekilde:

Aloe vera jeli, Hindistan cevizi veya badem yağı cildi yatıştırmak için oldukça etkilidir. Doğal içerikli bu ürünler ağda sonrasında rahatlıkla tercih edilebilir.
Antiseptik içerikli ağda sonrası kızarıklık krem çeşitleri ciltte oluşan tahriş durumunu en aza indirmeye yardım eder. Uygulama öncesi mutlaka doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.
Cilde buz uygulaması yapmak ağda sonrası oluşan tahriş için faydalıdır. Temiz bir beze saracağınız buz parçalarıyla cildinize soğuk kompres yapabilir, kızarıklık görünümünü azaltabilirsiniz.
Yüzde ağda sonrası kızarıklık sorunu yaşıyorsanız bir miktar soğuk su, süt ve buzu karıştırıp temiz bir bezi bu karışıma batırın ve sonrasında bezi cildinizin üzerine koyun. Cildinize belirli aralıklarla kompres yapın.
Ağda sonrasında kabaran ve kaşınan cildinize soğuk süt uygulaması yapmayı deneyebilirsiniz. Soğuk su ile karıştırdığınız sütü temiz bir bez yardımıyla ağda yaptığınız bölgeye nazikçe sürebilirsiniz.

Ağda Yapılmış Bölgede Sonradan Sivilce Çıkmaması İçin Ne Yapılır?

Ağda işleminden sonra ciltte sivilcelenme görülebilir. Bunun için cildinize buz ile soğuk uygulaması yapabilirsiniz. Ayrıca yağsız formdaki aloe vera içerikli jeller de bölgeyi yatıştırmak için kullanılabilir. Cildi sakinleştiren doğal yağların yanında evde salatalık püresi hazırlayarak tüyleri aldığınız bölgelere sürebilir, ağda sonrası sivilce oluşumunu önleyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.