user
Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini

Sıradaki içerik:

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini

e
sv

Çene Estetiği (Mentoplasti)

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir?

Çene estetiği; çene görünümünü değiştirmek ve yüzün geri kalanıyla daha uyumlu hale getirmek amacıyla yapılan cerrahi işleme verilen isimdir. Bu estetik ameliyatta çene şekli değiştirilmesi amaçlanır. Bu işlem küçük çeneli hastalarda implant eklenmesi gibi yöntemlerle yapılabilirken, şekil bozukluğu olan çenelerde ise çenenin bir parçasının yer değiştirmesi, hareket ettirilmesi veya kısaltılması gibi uygulamalar yapılabilir. Bu prosedürlerin tamamı cerrah tarafından önerilen yol ile belirlenir. Küçük çeneli hastalarda implant yerleştirilebileceği gibi vücudun başka bir yerinden alınan parça da bu bölgeye yerleştirilebilir. Aynı şekilde geri doğru çekilmiş ya da çok uzun çenelerde ise törpüleme ya da hareket ettirilerek şekil düzeltme işlemi uygulanır. Son dönemde herhangi bir sebepten en çok yapılan estetik ameliyatlar arasında yer alır.
Çene Estetiği Süreci

Çene estetiğinde süreç cerrah ile yaptığınız ön muayene ile başlar. Bu ön muayene sırasında cerrah bireylere yüz analizi yapar ve anatomisi ile alakalı fikir sahibi olmaya çalışır. Bu süreçte sizin beklentileriniz de önemlidir. Siz beklentilerinizi cerraha ileterek onu yönlendirebilir, birlikte çene dolayısıyla yüzün son halini planlayabilirsiniz. Çene estetiği ile birlikte uygulanabilecek başka prosedürler varsa yine cerrahınzıın önerisiyle değerlendirebilirisniz. Ön muayene sonrası ameliyata karar verildiğinde cerrahınız ve ekibi sizden tıbbi geçmişinizi alacak, ameliyat öncesi de yapılması gereken testleri tamamlamak için kan alacaktır. Bu süreçte hem anestezi hem de ameliyat sırasında uygulanacak işleme dayanıklılık ölçüldüğü gibi sizin aids ve hepatit gibi değerlerinize de bakılacaktır. Çene estetiği işlemi lokal anestezi altında yapılabileceği gibi genel anestezi ile de yapılır. Ameliyat öncesi tüm bunlar doktorlar tarafından hazırlığın bir parçasıdır.
Ameliyatsız Çene Estetiği

Çene törpüleme ya da implant ile şekil verme gibi işlemlere ihtiyaç duyulmadığında, kozmetik dermatoloji birimlerinde çene dolgusu gibi uygulamalar ile çene görünümünü değiştirmek mümkündür. Bu işlemlerin en popüleri sanıyoruz ki jawline adı verilen çene hattı dolgusudur. Jawline çene hattı çizgisinin belirginleştirilmesi için yüzün belirli yerlerine dolgular enjekte ederek çizginin daha da belirginleşmesi için uygulanan basit ama etkili bir prosedürdür. Ameliyatsız çene estetiği olarak adlandırabileceğimiz bu işlem yaklaşık 15-20 dakika kadar bir sürede halledilebilir ve kişi yeni görünümüne hızlıca kavuşabilir. Kozmetik dermatoloji biriminde yapılan ameliyatsız estetik işleminde lokal anestezi kremleriyle enjeksiyon yapılacak alanlar uyuşturulur ve bireyin ağrı sızı çekmesinin önüne geçilir.
Ameliyatla Çene Estetiği

Çene ameliyatı olarak da adlandırabileceğimiz bu estetik prosedürler, plastik cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Çene törpüleme ve çene uzunluğu törpüleme gibi işlemler ameliyathanelerde gerçekleştirilir ve cerrahlar tarafından yapılır. Ameliyatla yapılan çene estetik uygulamalarında çene implantı ile küçük çeneleri genişletmek ya da uzatmak mümkün hale gelir. Ameliyat ile yapılan çene işlemlerinde bir diğer yöntem de çene törpüleme olarak bilinir. Çene törpüleme işleminde çene uzunluğu ya da genişliği hastanın yüzü ile de uyumlu şekilde törpülenerek yeniden şekillendirilir. Çene ile ilgili operasyonlarda üst çene ile ilgili müdahalelerde gerekebilir, üst çene ya da alt çene de ağız kapanış ile ilgili şikayeti varsa hasta diş polikliniğine yönlendirilip, ortodonti tedavisi ile alt üst çene kapanışı düzeltilip estetik bir çene profiline sahip olabilir.
Mentoplasti Ameliyatı ve Sonrası

Bu cerrahi işlem 30 dakika ile 3 saat arasında sürebilir. Bu tamamen çene yapısı ve uygulanacak işlemlere bağlıdır. Ameliyat sırasında implant kullanılacaksa bu implantların yerleştirileceği küçük kesiler atılır, yapılmayacaksa işleme özel tüm uygulamalar sırasıyla işlenir. Ameliyat sırasında yapılacak işlemler ve kullanılacak implant ya da yöntem ile alakalı cerrahınız sizi detaylı olarak bilgilendirecektir. Bu gibi estetik işlemlerde silikon çene implantı ya da gortex implantlar kullanılabilir. Farklı implantlar ve etkileri hakkında cerrahınızdan mutlaka bilgi almalısınız.

Op. Dr. Göçmen ASLAN

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.