user
Gündüz ve Gece Bakımı Arasındaki Farklar

Sıradaki içerik:

Gündüz ve Gece Bakımı Arasındaki Farklar

e
sv

Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini

Bakımlı, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanın en önemli adımlarından biri düzenli bir cilt bakım rutini edinmek. Uzmanlar günde en az 2 kez cilt bakımı yapılmasının önemini sık sık vurguluyor. Özellikle gece yapılan cilt bakımını cildinizin sağlıklı olmasının en büyük anahtarlarından biri. Cilt gece siz uyurken kendini onarır ve yeniler. Uyumadan önce cildinizi iyice temizler ve nemlendirirseniz, cildin kendini onarmasına yardımcı olursunuz. Cildinizin nefes alması sayesinde sabah ışıl ışıl ve parlak bir cilt ile güne başlayabilirsiniz.
Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini -1 – Saç Bakım Güzellik
Gece cilt bakımının önemi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, siz uyurken cilt kendini yeniler. Özellikle saat 23.00 ve 03.00 saatleri arasında vücudunuzun metabolizması çok daha fazla çalışır. Vücut kendini dinlenmeye alır ve cilt hücreleri yenilenir. Bu yüzden, bu saatler arasında uyuduğunuz bir uyku rutini edinmek hem genel sağlığınız hem cildiniz için oldukça faydalı. Cilt gün içinde birçok sebepten ötürü kirlenir. Kirli hava, makyaj, tükettiğiniz besinler, güneş kremi kalıntıları, fazla sebum gözenekleriniz arasına dolarak cildinizi kirletir. Gözeneklerinizin tıkanmasına neden olan bu durumlar zaman içinde sivilce, siyah nokta, beyaz nokta gibi cilt problemlerinin de ortaya çıkmasına neden olur. Derinlemesine bir temizlik ve iyi bir nemlendirici ile cildinizin onarılmasına yardım edebilirsiniz.
Gece cilt bakımı nasıl olmalı?

Kendinize bir günlük, bir de haftalık bakım rutini planlayabilirsiniz. Günlük bakım rutini daha pratik ama etkili olan temizleme, yıkama ve nemlendirme gibi aşamalardan oluşurken, haftada 1 ya da 2 kez daha detaylı bir bakım rutini de yapabilirsiniz. Bu detaylı bakım rutininde; temizliğin ardından derinlemesine bir ferahlık için peeling, tonik, serum, cildinizi rahatlatacak ve sıkılaştıracak masajlar, kağıt maskeler gibi profesyonel bir bakım rutininin tüm aşamaları yer alabilir.
Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini -3 – Saç Bakım Güzellik
Pratik gece cilt bakım rutini sıralaması
Temizleme

Öncelikle cildinizi temizlemek ile işe başlayın. Özellikle gün içinde makyaj yaptıysanız, mutlaka bir micellar makyaj temizleme suyu ile yüzünüzü iyice temizleyin. Tabii, makyaj yapmadığınız zamanlarda da bahsettiğimiz gibi hava koşulları, içtiğiniz kahve, tütün, yediğiniz bazı yiyecekler de cildinizi kirletir. Bu sebeple her gün cilt temizliği yapmak önemli.

Dikkat etmeniz gereken en önemli şey; cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun ürünler kullanmak. Bu noktada Simple’ın birbirinden farklı cilt ihtiyaçlarına yönelik temizleme sularına göz atabilirsiniz.
Arındırma

Etkili bir temizlik için cildinizi pamuk ve micellar su ile temizledikten sonra bir temizleme jeli iyice arındırın. Temizleme jelleri sayesinde cildinizde olabilecek kalıntılardan kurtularak gözeneklerinizi temizleyebilir ve daha ferah bir cilde sahip olabilirsiniz. Yine Simple Ürünleri arasından seçeceğiniz yüz temizleme jeli ile hafif nemli cildinize dairesel hareketler ile nazikçe masaj yapın ve ılık su ile iyice durulayın.
Nemlendirme

Nem cildinizin ihtiyaç duyduğunu en önemli adımlardan bir diğeri. Cilt tipiniz ne olursa olsun cildinizi sık sık nemlendirmelisiniz. Cilt nem ihtiyacı karşılanmadığında kendini nemlendirmek için fazla yağ üretir ve bu yağ gözenekler arasında birikerek cilt problemlerine yol açar. Özellikle cildiniz kuru ise, pullanma, çatlama, soyulma gibi durumlarla karşılaşmanız da olası. Gece yatmadan önce multivitamin (E ve B5), 3x saflaştırılmış su ve iyi kalpli içerikler (Gliserin ve Bisabolol) ile dolu Simple Vital Vitamin Gece Kremi kullanabilir ya da Simple’ın diğer nemlendirici kremlerini de tercih edebilirsiniz.
Gece Cilt Bakımı Nasıl Olmalı? Gece Cilt Bakım Rutini -5 – Saç Bakım Güzellik
Detaylı gece cilt bakım rutini sıralaması
Temizleme

Yine bakım rutininize cildinizi bir pamuk ve micellar su ile iyice silerek başlayın.
Arındırma

Kalıntılardan kurtulmak için cildinizi bir temizleme jeli iyice yıkayın.
Peeling

Detaylı bir temizliğin en önemli adımı olarak hafif tanecikli yapıda olan peeling’lerden yardım alın. Peeling’ler tanecikli yapıları sayesinde cildinizi ve gözenekleri derinlemesine temizler. Bu sayede cildiniz tüm kalıntılardan kurtularak ferahlar. Simple Protect and Glow 2’si 1 Arada Işıltılı & Temiz doğal kil ve bambu tanecikleriyle cildinizi temizlerken aynı zamanda pürüzsüzleştirmeye, aydınlatmaya ve yorgunluk izlerini silmenize yardımcı olur.
Tonik

Detaylı cilt temizliğinin ardından tonik kullanarak cildinizi daha sonra kullanacağınız serum ve nemlendiriciler için hazırlayarak bakım rutininize devam edin. Cildi tazeleyen ve arındıran tonikler hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız; Yüz Toniği Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? yazımıza göz atabilirsiniz.
Nemlendirici

Sırada nemlendirme aşaması var. Burada nemlendiriciden önce bir serum kullanabilirsiniz. Yüksek konsantrasyona sahip ürünler olan serumlar; cilt tarafında çok hızlı bir şekilde emilir. Bu yüzden kullanım sıralaması olarak her zaman nemlendiriciden önce kullanılır. Cildinizin ihtiyaç duyduğu bileşenler ile dolu bir serumu bakım rutininiz arasına dahil edebilirsiniz.

Serumun ardından ellerinizi birbirine sürerek ellerinizi ısıtır ve hafifçe yüzünüze bastırırsanız, emilimi kuvvetlendirebilirsiniz. Ardından hemen seçtiğiniz Simple nemlendirici ile cildinize masaj yaparak nemlendirici uygulamayı da unutmayın.
Kağıt maske

Sıra geldi belki de en keyifli kısım olan kağıt maskelere, eğer seçtiğini kağıt maske nemlendirici içeriyorsa, cildinizin nem ihtiyacını haftanın belirli günleri bu kağıt maskeler ile karşılayabilirsiniz. Üstelik belli bir bekleme süresi olan kağıt maskeler cildinize yapıştıktan sonra 10-15 dakika kendinizi iyi hissedeceğiniz aktiviteler yaparak da enerjinizi canlandırabilirsiniz. Bu noktada da Simple Kağıt Maskelere mutlaka göz atmanızı öneririz. Dört farklı ihtiyaca yönelik hazırlanmış Simple Kağıt Maskeler cildinizin ışıldamasına yardımcı olacak.
Cilt masajı

Eğer gua sha ve jade roller kullanmıyorsanız, kendinize hemen bir tane edinmeye ne dersiniz? Düzenli kullandığınızda cildi sıkılaştıran, cilt hatlarını belirginleştiren, ince çizgi görünümünü azaltmaya yardımcı bu doğal taşlar ile yapılan masajları da eğer yapabiliyorsanız her gün gece cilt bakım rutininizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Kağıt maskenizi cildinizden aldıktan sonra cilt üzerinde kalan ürünü yedirmek için bu aletler ile masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.