user
Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

Sıradaki içerik:

Ağda Sonrası Kızarıklık Nasıl Geçer?

e
sv

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nedir? Nasıl Geçer?

Bembeyaz dişler ağız ve diş sağlığının en önemli göstergelerinden biridir. Günlük hayatında çay, kahve ve kola gibi ürünleri fazla tüketenlerde zamanla dişte siyah leke oluşumu ve sararmalar gözlemlenebilir. Diş lekesi oluşumunun dış etkenler kadar yaş faktörü ile de yakından ilgisi bulunur. Düzenli diş bakımına rağmen dişteki siyah lekeler kaybolmuyorsa o halde bu konuda bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Peki, dişteki siyah lekeler nasıl geçer? Gelin diş siyah leke temizleme yöntemlerini hep birlikte keşfedelim.

Dişlerdeki Siyah Lekeler Nedir?

Dişte oluşan siyah leke görünümleri günlük hayatta pek çok kişinin moralini bozan durumlar arasında bulunur. Kişinin öz güvenini etkileyen siyah lekeler ağız içinde istenmeyen görünümler meydana getirir. Kötü ağız hijyeni ile ilişkilendirilen lekeler plaklı ve şekerli gıdaların dişlerdeki mine kaplamasına zarar vermesine, diş çürümesi ve oyuk oluşumuna davetiye çıkarır.
Dişte Siyah Leke Neden Olur?

Siz de dişte siyah leke sorunundan şikayetçiyseniz o halde öncelikle bunun nedenlerini araştırmalı ve uygun çözüm yöntemleri geliştirmelisiniz. Diş lekesi oluşumunda tütün kullanımı, çay ve kahve tüketimi ilk sıralarda yer alır. Öte yandan yetersiz diş temizliği ve diş taşı oluşumu da dişler üzerinde istenmeyen lekelere sebebiyet verebilir. Ayrıca bazı ilaçları kullanmak ve çeşitli hastalıklar diş üzerinde lekelenme sorunu meydana getirebilir.

Dişte Siyah Leke Oluşumu Nasıl Önlenir?

Eğer beslenme ve günlük hayat alışkanlıklarınız diş lekelenmelerine neden oluyorsa bunları düzenleyerek sorunun çözümüne yönelik adımlar atabilirsiniz. Ancak dişlerinizdeki renk değişimi dış etkenlerden kaynaklıysa o halde diş hekiminizle görüşerek leke önleyici yöntemler hakkında fikir alabilirsiniz.
Dişlerdeki Siyah Lekeler Nasıl Geçer?

Siz de dişlerinizde renk değişimi sorunu yaşıyorsanız bundan kurtulmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Diş lekelenmelerinin en önemli nedenlerinin başında yetersiz ağız hijyeni gelir. Günlük hayatta dişlerinizi en az 2-3 kez fırçalamak ve dişlerinize uygun diş fırçası ve macunu seçmek ağız hijyeninizi artırır. Buna ek olarak düzenli diş fırçalamak diş lekelerinin oluşumunu azalarak daha beyaz dişlere sahip olmanıza yardım eder.

Çay ve Kahve Tüketimini Sınırlandırın

Yapılan araştırmalara göre, diş lekesi oluşumunu tetikleyen en önemli unsurlar; çay, kahve ve sigara tüketimidir. Bu alışkanlıkları günlük hayatta sıkça devam ettirmek renk değişimini daha da artırarak diş minelerinin zarar görmesine neden olur. Günlük hayatınızdaki alışkanlıkları sınırlandırarak diş lekelerinizi azaltmaya destek olabilirsiniz. Sigara, çay ve kahve tüketimini sınırlandırmak lekelerin giderilmesine yardım eder.

Ağzınızı Suyla Çalkalayın

Gündelik hayatınızda özellikle dışarıdayken her zaman dişlerinizi fırçalamanız mümkün olmayabilir. Bu tip durumlarda ağız hijyenini korumak için ağzınızı temiz su ile çalkalamak hem leke hem de çürük oluşumunu azaltmak adına alabileceğiniz önlemler arasında bulunur.
Diş Doktorunuzu Düzenli Ziyaret Edin

Ağız hijyeninizi ve dişlerinizin sağlığını korumak için yılda bir kez diş doktoruna gitmeyi ihmal etmeyin. Eğer dişte siyah leke oluşumundan şikayetçiyseniz dişlerinizi düzenli olarak temizletebilir ve diş taşı kaynaklı lekelenme sorunlarının önüne geçebilirsiniz. Diş Temizletmenin Avantajları ve Dezavantajları hakkında endişeleriniz varsa içeriğimizi okuyarak konu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.