user
Evde Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

Sıradaki içerik:

Evde Kıvırcık Saçlar İçin Bakım Önerileri

e
sv

Ombre Üstüne Ombre Yapılır mı? Ombre Saç Nedir?

Ombre; Fransızca’da gölge anlamına gelen bir kelimedir. Ombre saç uçlarının, saç diplerinden daha açık olduğu bir boyama tekniğidir. Ombre saç modelinde saçların üst kısımlarının koyu, alt kısımlarının ise daha açıktır.

Ombre; Fransızca’da gölge anlamına gelen bir kelimedir. Ombre saç uçlarının, saç diplerinden daha açık olduğu bir boyama tekniğidir. Ombre saç modelinde saçların üst kısımlarının koyu, alt kısımlarının ise daha açıktır.

Ombre uygulamasının en iyi yanı saçta doğal geçişlerin yapılması ve bunun sonucunda doğal, ışıltılı bir görüntü vermesidir. Bu da saçta koyu rengin bittiği yerde açık rengin başlaması ile yapılır. Ombre işleminde istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır. Ombre işlemi her ne kadar saç uçlarına da uygulansa kimyasal madde içeren boyalar ile yapıldığından saçı yıpratmaktadır. Ombre üstüne ombre yapılabilir.

Ombre Saç Kimlere en Çok Yakışır?

Son yıllarda saçlara uygulanan en yaygın uygulama ombredir. Fakat ombrenin gerçekte kimlere yakışacağı merak konusudur. Doğal görünüm oluşturması sebebiyle çoğu kadına yakışşsa da özellikle şu kişilerde daha güzel durmaktadır:

Yüzü büyük olmayan, narin yüzü olan kadınlar,
Uzun saçlı kadınlar,
Saçları seyrek olan kadınlar,
Doğuştan kumral saçlı kadınlar,

Ombre genel itibariyle bu gruptaki insanlara yakışsa da uygulamanın dikkatli yapılması önemlidir. Özellikle renk geçişi konusunda çok dikkatli olunmalıdır. Kişi kendi cildine uyacak doğal geçişi yaptırmalıdır.

 

Ombre; saç uçlarının diplere oranla açıldığı işleme verilen isimdir. Bu açıklık tamamen kontrast şekilde farklı renkler de olabilir. Ombre işleminde yaygın olarak kullanılan renkler şunlardır: küllü sarı,karamel karamel alt tonları,bakır ve kızıl.

Ombre kuaförde yapıldığında maliyeti yüksek olsa da evde daha az bütçe ile de yapılabilir. Evde yapmak ayrıca daha güvenlidir.

Evde Ombre Nasıl Yapılır?

Gerekli Malzemeler

Saçın renginden 2-3 ton açık saç boyası
Folyo
Boya fırçası
Boya kabı
Eldiven

Ombre Yapımı

İlk olarak saçta boyamak istenen kısma tarak ile krepe atılır. Krepe ile kabartılan saçlar hafif yukarı çekilir. Aşağıda kalan boyanacak saçlar bir toka ile toplanır. Toplanan kısımlar eşit olarak boyanır. Sonrasında folyo ile kapatılan saça eğer istenirse kurutma makinesi ile sıcak hava tutulur. 30-40 dakika beklenen saç yıkanır. Saçlar bu tür boyama işlemlerinden sonra kaliteli bir saç kremi sürülmelidir. Boyama işleminden güç geçtikçe saçlar da açılacaktır. Bu yüzden ilk boyanan renk normalde istenen tonun çok az koyusu olmalıdır.

Not: Saçları siyah ve koyu kahve olanlar saçlarını açmak için kaliteli açıcılar kullanabilir.

Ombre Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Ombre; kimyasal madde içeren boyalarla yapıldığından saçları yıpratması kaçınılmazdır. Bu sebeple ombre önce ve sonrası kimyasal işlemler yaptırılmamalıdır.

Ombre sonrası ise saçlar boyalı saçlara uygun şampuanlarla yıkanmalıdır.

Ombre sonrası saçlara uygulanacak keratin bakımı; saçların parlak görünmesine ve güçlü olmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca saç maskeleri saçları dış etkenlere karşı korur.

Ombre sonrası saçlar maşa,düzleştirm ve saç kurutması gibi saça ısı uygulanan işlemler yapılmamalıdır. Bu tür işlemler saçları çok yıpratmaktadır.

Ayrıca saçlar çok sıcak suyla yıkanmaktan kaçınılmalıdır.

Saçlar için ayrıca satılan içinde argan yağı,badem yağı ve hindistancevizi yağı bulunan saç bakım yağları saçları koruyacak,parlaklık verecek ve dökülmeleri engelleyecektir.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.