user
Oturma odası planı yaparken bunlara dikkat edin

Sıradaki içerik:

Oturma odası planı yaparken bunlara dikkat edin

e
sv

Patates Baharatı, Cajun (Kajun) Baharatı Nedir?

Klasik bir tarif ufak bir baharat dokunuşuyla bambaşka bir lezzete dönüşebilir. O yüzden baharatlar mutfaklarımızın olmazsa olmazıdır. Sebze tariflerinin lezzetini katlar. Tavuk ve et yemeklerinin marinesinden tutun, soslarına kadar her aşamasında kullanılır, çok da yakışır. Baharat raflarımızda da sıklıkla benzer isimlere rastlıyoruz. Karabiber, kimyon, kekik, toz kırmızı biber olmazsa olmazlarımızdan. Ancak bu rafı biraz çeşitlendirmek ve yeni isimler de eklemek gerekiyor. Son zamanlarda ismini daha fazla duymaya başladığınız cajun (kajun) baharatı da bunlardan biri. Birçok tarife yakışacak bu baharatı gelin hep birlikte tanıyalım.

 

Cajun baharatı tıpkı köri baharatında olduğu gibi bir baharat karışımı aslında. Birçok lezzetin birlikteliğinden ortaya çıkan bu lezzete kajun (cajun) baharatı deniliyor. Amerika başta olmak üzere birçok ülkenin mutfağında kullanılıyor.Etten sebzeye, soslardan tavuk ve balıklı tariflere kadar kullanım alanı ise oldukça geniş. Ama en çok patatese ve patatesli tariflere yakışıyor. Türkçe kullanımından kendisine patates baharatı denmesinin başlıca sebeplerinden biri bu.

 

Baharatın içeriğine biraz göz atalım. Lezzetini veren olmazsa olmaz malzemesi soğan tozu ve sarımsak tozu. Onların üzerine kuru kekik, fesleğen, kimyon, karabiber, pul biber, toz kırmızı biber ve tuz ilave ediliyor. Hepsinin karışımından ise ortaya kajun baharatı çıkıyor. Bunların birbirlerine doğru oranlanması oldukça mühim. Baskın tadında soğan ve sarımsak tozu var. Arkadan fesleğen ve kekiğin tadı da bolca hissediliyor. Evde kendiniz baharat karışımınızı hazırlayabilirsiniz.

 

Nasıl hazırlarım diyenleri buradan alalım: Her Yemeğe Lezzet Katsın: Patates Baharatı (Kajun Baharatı) Nasıl Yapılır?

Cajun (kajun) baharatı nereden satın alınır?

 

Evde kendi baharat karışımınızı hazırlayabilirsiniz ancak ben hazır satın almak istiyorum derseniz aktarlardan ve marketlerin baharat reyonlarından kajun baharatına ulaşabilirsiniz.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.