user
Herkese Yakışan Şal: Penye Şal

Sıradaki içerik:

Herkese Yakışan Şal: Penye Şal

e
sv

Sigarayı Bırakmak Sandığın Kadar Zor Değil! İşte 5 Öneri!

Sigara kullanan bireylerin artmasıyla yaygın hale gelen sigara bağımlılığı, son yılların en büyük sorunu haline gelmiştir. Sigara bir çok sağlık sorununa yol açmaktadır.

Sigara bağımlılığı, insan vücudunu olumsuz etkisi altına alarak kanser gibi bir çok hastalığa neden olur. Kanser ve diğer hastalıklardan korunmak için sigarayı bırakma yöntemleri ve tedavi uygulamaları geliştirilmiştir.

1)   Abrahamson Metodu

Türkiye’de Bepositive sağlıklı yaşam merkezlzeirnde uygulanan Abrahamson metodu da sigara bırakma için uygulanan gelişmiş bir metottur. İlaç kullanımı gerektirmez! Bu nedenle dünyada Abrahamson metodu tercih eden binlerce insan kalıcı olarak sigara bırakabiliyor.

İlaçsız çözüm sunan Abrahamson metodunun temelinde bio enerji yatmaktadır. Tütün içen kişinin terapilerle sigaraya olan direnci arttırılarak, sigara bağımlılığını tetikleyen merkez noktaların durdurulmasını hedefler.

Abrahamson metodu ile birlikte sigarayı bırakmak için bireyler, günlük yaşantısında belli başlı değişiklik yapmalıdır. Sigarayı bırakmak konusunda yapılması gereken başlıca değişiklikler ise şu şekildedir:

2)   Sigarayı Hatırlatan Şeylerden Kurtulun

Sigara bırakmak için hedef belirleyen kişi, sigaradan ve sigara içmeyi hatırlatacak olaylardan kurtulmalıdır. Bunun için de yaşadığı alanda sigaraya ve herhangi bir benzeri tütün içeren maddeye yer vermemelidir.

3)   Stresten Kurtulun

Uzun süre sigara kullanmış bireylerde sigara bırakmak oldukça stresli bir hal alabilir. Günlük hayatta bu stresli durumla başa çıkabilmek için kişi meditasyon gibi aktiviteler yapabilir. Bunun dışında Abrahamson metodu kullanılarak da uzun süreli terapilerle de yüksek oranında bir başarı elde edilebilir.

4)   Spor ve Fiziksel Aktivite

Sigarayı bırakmak için günlük hayatta değişiklik yapılması gerekilen bir diğer konu da gün içinde yapılan spor gibi fiziksel aktiviteyi arttırmaktır. Bu sayede kişi, sigara içmeyi hatırlamayacak ve sağlıklı olma yolunda önemli bir adım atmış olacaktır. Spor yapan kişiler sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşır.

5)   Sakız Çiğneyin

Bağımlı olan kişiler nikotin bağımlılığının yanı sıra dudak bağımlılığı / dudak tiryakiliği de yaşayabilir. Bu durumlarda kişinin daha çok; sakız ve kuruyemiş gibi şeyleri tüketmesi de tavsiye edilir.

Abaramson Metodunun Diğer Yararları

Abrahamson metodu ek olarak, sigarayı bırakan kişilerde görülen kilo alma problemlerine çözüm olarak şeker ve karbonhidrat yeme arzularını da sonlandırır.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.